MMA

(MMA) yani Mixed Martial Arts ”Karma Savaş Sanatları” diğer dövüş sporlarında kullanılan,  mücadele ve atak teknikleri içeren bir savunma sporudur.

Yoğun ve yüksek tempolu bir spor olan MMA dünya genelinde çok popüler bir spordur. UFC, ONE CHAMPIONSHIP örnek verebileceğimiz en iyi ve üst organizasyonlardır. Bu organizasyonlar sayesinde MMA daha evrensel ve popüler bir spor haline gelmiştir.

MMA birçok dövüş sporunun birleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

MMA SPORUNUN TARİHİ

İlk MMA turnuvası 1993 yılında ABD’nin Denver şehrinde gerçekleştirildi. Değişik dövüş sporlarını kullanan sporcular bu yarışmaya katıldı. Bu turnuvaya katılanlar, Kick Boks sporunu temsilen Patrick Smith ve Kevin Rosier, savate dövüşcüsü olan Gerard Gordeu, karate ustası Zane Frazier, shoot fighter Ken Shamrock, sumo güreşcisi Teila Tuli, profosyonel bir boksör olan Art Jimmerson ve Brazilian Jiu-Jitsu ustası siyah kuşak Royce Gracie’di.

Düzenlenen bu turnuvayı içlerinde en çelimsiz olan,karışık dövüş sanatlarını içeren Jiu-Jitsu’yu kullanan Royce Gracie kazanmıştır. Royce Gracie’nin bu başarısı dünya tarafından büyük bir şaşkınlıkla karşılanmıştı.1993 yılında yapılan bu turnuvada dövüşürken fazla kural yoktu çoğu şey serbestti. MMA sporunda karşı tarafı ciddi anlamda sakatlayabilecek tekniklere sınırlamalar getirildikten sonra spor bugünkü halini aldı.

MMA KURALLARI NELERDİR?

Saç çekmek, ısırmak, cinsel organa vurmak, kafa atmak, tükürmek, köprücük kemiğine baskı yapmak, dirsek ile kafaya vurmak, hakemin müdahalesini hiçe sayıp rakibe saldırmak, vücuda yağ veya kayganlaştırıcı maddeler sürmek, ağıza veya göze parmak sokmak kesinlikle yasaktır.

MMA DÖVÜŞLERİ NASIL SON BULUR?

– KO (Nakavt)

Nakavt’ın gerçekleşmesi için rakibin etkisiz hale getirilmesi gerekir. Bu bir darbe ile veya rakibin pes ettirilmesi ile yapılabilir. Ya da dövüşçü minderde pes edilme durumuna sokulduysa, el vurarak yada elini kaldırarak müsabaka nakavt ile bitmiş olur.

– Submission (Teslim olma, pes etme)

Dövüşçü eğer bir yerini kaptırıp müsabakada pes edecek duruma geldiyse o zaman bunu ağzıyla seslenerek ya da el hareketiyle mindere veya rakibe 3 ve üç den fazla dokunma ve tokatlamayla hakeme pes etme sinyali verilir. Böylece hakem seslenerek iki dövüşçüyü ayırır ve müsabaka sonlanır.

MMA mücadelesi aslında iki sporcunun kafes diye tabir edilen alanda birer gladyatör gibi savaşmaları diye açıklanabilir gerçekten cesaret isteyen bu mücadele genellikle nakavt veya pes ettirme ile son bulmaktadır.

MMA yapacak olan kişinin fiziksel performansının üst seviyelerde olması şarttır. Ve ayrıca teknik anlamda ayakta striking yani vuruşlar (yumruk, tekme, diz, dirsek) yere düşürme (güreş, judo) yerde (grappling, bjj) gibi çalışmaları yapabilecek kapasiteye sahip olması gerekmektedir.