MMA – Karışık Savaş Sanatları

MMA Sporu (Mixed Martial Arts ”Karışık Savaş Sanatları”)

MMA Sporu (Mixed Martial Arts ”Karışık Savaş Sanatları”), popülaritesi dünya genelinde her geçen gün artan yüksek tempolu bir spordur. Binlerce kişi tarafından merak edilen ve pek çok kişi tarafından denenen oldukça etkili bir spor olduğu bilinmektedir. Savunma ve atak dengesi kurularak oluşturulan MMA sporu oldukça faydalı bir spordur. Genellikle erkekler tarafından tercih edilen bir spor türü olsa da kadınların da gün geçtikçe merak saldığı görülmektedir.

Dövüş sporlarında kullanılan teknikleri bir arada sunan MMS sporu bir çeşit karma spor olarak tanımlanmaktadır.

MMA Sporu Tarihçesi

MMA (Karışık Savaş Sanatları) sporunun tarihi M.Ö 648 yılına dayanmaktadır. Antik Yunan döneminde olimpiyat oyunları arasında yer alan pankreas sporu bugün MMA sporunun temelini atmıştır. Tüm anlamına gelen pan kelimesi ile güçler anlamına gelen kratos kelimesi bir araya gelerek bu spor dalını meydana getirmiştir. En eski tarihte boks ve güreşin karması olarak var olan MMA sporu daha sonra farklı spor türlerinin de bir araya gelmesinden oluşmuştur.

Karma dövüş sanatlarının ilk uzantısı olan pankreas daha sonra birçok spor türünün de doğmasına kaynaklık etmiştir. Bugün hem saldırı hem de savunma sanatı olarak kullanıldığı bilinen spor türü olarak binlerce kişiye hitap ettiği dikkat çekmektedir.

MMA Sporu içeriği

MMA Sporu birçok spor dalını bir arada bulunduran etkili sporlardan bir tanesidir. Temel amacı kişinin kendini eksik olduğu alanda tamamlamasıdır. Dolayısıyla kişilerin kendilerini yenilemelerini ve hangi alanda eksikleri varsa o alana yönelip bu savunma sanatına ağırlık vermelerini hedef belirlemektedir.

MMA sporu bünyesinde kick boks, boks, karate bulundurmaktadır. Bunun yanında güreş ve judo sanatlarının bazı tekniklerine yer verdiği görülmektedir. Ayrıca MMA sporunun büyük oranda ju jitsu içerdiği de dikkat çekmektedir.

MMA Spor Kuralları

MMA sporunu yapacak olan kişiler, kurallara hâkim olmalıdır. Bu kurallardan ilki cinsel organa zarar vermemektedir. Bunun dışında saç çekmek, ısırmak, kafa atmak ve tükürmek de yasaklı hareketler arasında yer almaktadır.

Dirsek ile kafaya vuruşun yasak olduğu sporda hakemi hiçe saymak da diskalifiye nedeni olarak kabul edilmektedir. Bunlarla beraber sporu yaparken cilde kayganlaştırıcı herhangi bir yağ ya da jel sürmek de yasak olarak bilinmektedir.

MMA Spor Nasıl Sonlanır?

MMA spor kişilerden herhangi birinin pes etmesi sonucunda son bulan bir spordur. Bununla beraber bir de nakavt durumu olduğunda son bulmaktadır. Hakemin 10’a kadar saymasının ardından rakip yerden kalkamazsa karşısındaki kişi kazanmış kabul edilmektedir.

Diskalifiye, teknik nakavt, hakem puanıyla sonlandırma, aynı fikirde karar gibi maddeler de MMA sporunun sonlanmasını sağlayan maddeler olarak bilinmektedir.

Posted in MMA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir