Krav Maga

Krav Maga, İsrail de 1940’lı yıllarda “IMI LICHTENFELD(1910-1998)” tarafından farklı branşların ve tekniklerin birleştirilmesi ile ortaya çıkartılmış bir yakın savunma sistemidir.
İbranice yakın temas anlamına gelen Krav Maga ilk zamanlarda İsrail mossad ajanlarının eğitimlerinde kullanılmış olup, amaç olarak o kişilerin fiziksel anlamda da birer silah haline gelmelerini sağlamıştır.

Krav Maga günümüzde İsrail’de, İsrail ordusunda, eğitim biriminde, askeri eğitimlerde de kullanılmakta olup ayrıca Amerika’da da polis ve askeri alanda çok sık kullanılmaktadır.

Krav Maga müsabık bir sistem olmadığından amaç hayatta kalmak için yapılacak her şeyin mübah olduğu bir sistemdir. Krav Maga’da önemli olan karşımıza çıkan riski en kısa sürede ortadan kaldırıp yolumuza devam etmektir. Amaç rakibin ya da saldırganın hassas bölgelerini hedef alarak ona karşı kısa sürede üstünlük sağlamaktır.

Krav Maga kişinin güncel hayatta her an dış etkenlere hazır bir durama gelebilmesini sağlayacak kişinin bireysel güvenlik önlemlerini almasında yardımcı olabilecek bir sistemdir.

Fiziksel gelişimin önemli olduğu kadar mental gelişimde bir o kadar önemlidir olaylara bakış açımızı farklı şekilde geliştirmemiz çok önemlidir. Karşılaşacağımız risklerden kısa ve etkili ve az zarar görerek hatta hiç zarar görmeden nasıl kurtulabileceğimizi öğrenmemizi sağlar.

Krav Maga kadın ve çocuklar üzerinde de ayrıca çok önemlidir fiziksel üstünlüğe karşı koyabilme yetimizi geliştirebilecek çalışmalar içeren krav maga sistemini çalışan kadın ve çocuklar kendilerini daha rahat ifade edebilme kendilerini koruyabilme, özgüven kazanma yetilerine normalden daha fazla ve etkili bir şekilde ulaşmaktadırlar. Kadınlar ve çocuklar karşılaşabilecekleri saldırılarda veya kalabalık ortamlarda nasıl davranış sergilemeleri gerektiği ve karşı koyma durumunda, karşı taraftan gelen fiziksel saldırılara örn; yumruk, yakalama, kilitleme, yerde mücadele gibi durumlara karşı neler yapabileceklerini öğrenirler.

Krav Maga aynı zamanda sosyal sorumluluk kapsamında şirketler, kadın toplum kuruluşlarına derneklere, Özel eğitim kurumlarına, sivil toplum kuruluşlarına herhangi bir risk durumunda neler yapabileceklerini öğrenmeleri kişilerin farkındalık yaratmalarını sağlamak adına seminer dahilinde verilmektedir.

Krav Maga kişiyi birçok anlamda kendi güvenliğini sağlayabileceği kadar donanımlı hale getirebilecek bir sistemdir çünkü Krav Maga bir spor değildir bir yakın savunma sistemidir kişinin bakış açısını değiştirmeye yardımcı olur bedenimiz haricinde bir çok metaryeli etkili bir şekilde nasıl kullanmamız gerektiğini öğrenmemizi sağlar.