Krav Maga Tarihçesi

Krav Maga Nedir?

Krav maga tarihçesine göz gezdirildiğinde dikkat çeken bir hikâyesi olduğu görülmektedir. Asırlar öncesine dayanmasa da hem köklü hem de modern bir savunma sanatı olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Krav maga sanatı, kişinin kendini savunabilmesi amacıyla ortaya çıkarılmıştır.

Kelime anlamı olarak kavga, dövüş anlamına gelen krav ile temas anlamına gelen maga sözcüklerinin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. İbranice kökenli olan bu isim, İsrail merkezli bir savunmayı temsil etmektedir.

Başlangıçta kişisel olan ve yalnızca ufak bir kesim tarafından bilinen Krav maga daha sonra binlerce kişi tarafından öğrenilmiştir. Bugün dünyanın pek çok ülkesinde kullanıldığı göze çarpmaktadır.

Krav Maga Ne Zaman Bulundu?

Krav maga tarihçesinde en önemli ayrıntı tarihlerdir. Eski sayılabilecek ancak son derece güncel olan bu savunma sanatı, 1930’lu yıllarda gündeme gelmiştir.

Dünyanın büyük bir karmaşa içinde olduğu bu yıllarda Krav maga küçük bir çevre tarafından denemeye başlandı ve tarih 1940 olduğunda eğitimin ne denli işe yaradığı da ortaya çıkmaya başladı.

Askeri sistem içinde kullanılan ve yalnızca orduda olan bu eğitim sisteminin, 1960 sonrasında sivillere de öğretilmesi kararı alındı. Sivillerden pek çok kişi eğitimi tamamlayarak siyah kuşağa kadar ilerleme kaydetti. 2000’li yıllara gelindiğinde Krav maga tarihçesi hem çok iyi bilinmekte hem de eğitimi binlerce kişi tarafından alınmaktaydı.

Krav Maga Kim Tarafından Bulundu?

1930’lu yıllarda henüz 20’li yaşlarında olan Imi Lichtenfeld, Nazi gruplarının artan baskılarına karşı koymaya kendini savunmaya karar verdi. Bir polis müfettişi olan babasının, suçluları nasıl yakaladığını yakından takip etmeye başladı. Yalnızca yakalama değil aynı zamanda hangi yöntemlerle etkisiz hale getirdiği de Imi Lichtenfeld için büyük bir ipucu niteliği taşımaktaydı.

1940 yılında Filistin topraklarına göç eden Imi Lichtenfeld, babasından aldığı bu bilgileri bir araya getirdi ve askeri sistemde kullanmaya başladı. Başlangıç için ordu ve askeri birimlere verilen bu eğitim daha sonra tüm sivillere verilmeye başlandı. Kısa sürede pek çok nitelikli eğitmen yetiştirilerek Krav maga savunması öğrenilmiş, öğretilmiş oldu.

Krav Maga Nerede Bulundu?

Krav maga savunması 1930 yılında Çekoslovakya’nın Bratislava kentinde ortaya çıkmış bir savunma sanatıdır. Burada bulunan Imi Lichtenfeld, görev yapan babasından eğitim alarak kendini geliştirmeyi amaç edinmiştir. Bölgede hüküm sürmeye başlayan Nazi baskısı Bratislava’da doğru bir savunma eğitimini zorunlu kılmıştır. Önce burada daha sonra Filistin topraklarında başlayan eğitim sonrasında tüm dünyaya yayılmıştır.

Krav Maga İçeriği

İlk başladığı zamanlarda yalnızca jimnastik, yüzme ve boks üzerine kurulu olan Krav maga savunması daha sonra yavaş yavaş diğer savunma sanatlarını da içine almıştır. Başlangıçta güreşle desteklenmiş arkasından aikido, judo ve karate gibi eklemeler de yapılmıştır.

Tüm sporların detaylı olarak yer almadığı Krav magada daha çok her alan türünün kilit noktaları yer almaktadır. Birçok savunma sporu bir araya getirildiğinde ortaya güçlü ve doğru bir sistem çıkarılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir